1988'den günümüze değişmeden,gelişen lezzet

1988 Yılında Eskisehir bölgesinin et ürünleri ihtiyacını karşılamak amacı ile kurulan şirketimiz, et üretimi ve dağıtımı alanındaki 30  yılı aşkın deneyimi, modern teknolojiler ile kurulmuş tesisleri, bölge müdürlükleri ve dağıtım kanalları ile bugün tüm Türkiye’ye hizmet veren bir kuruluş haline gelmiştir
Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde 10.000 m2 açık, 3000 m2 kapalı alana sahip tesislerinde,HELAL SERTİFİKASI, TSE,ISO 9001: 2015,22000:2005 OHSAS gibi gıda üretim ve kalite  güvence belgelerine sahip olarak Türk Gıda Kodeksine uygun üretim yapıyor.
Erken Group üretim tesislerinde; BEBEK, DOYA DOYA ,NAFA  VE NAFA PLUS markaları ile işlenmiş kırmızı et ürünleri, dondurulmuş köfte ve burger,şarküteri ve döner  çesitlerini üretmektedir.

Üretimi yaptıgı ürünleri frigofrik araç filosu ile soğuk zinciri koruyarak ülke genelinde dağıtımı yapılan Erken ET ürünleri tüketiciye en sağlıklı şekilde ulaştırılmaktadır.
Hep en iyisini yapmak  anlayısı ile yola çıkan ERKEN Grup; KURUM KISILIGI, ÜRÜN KÜLTÜRÜ,MARKA IMAJI prensibi ile müşterilerinin istek ve beklentilerini eksiksiz olarak karşılayıp,sistemini sürekli iyileştirip geliştirerek sektöründe lider konuma gelmek ve bu liderliği sürdürmek
için çalışmaktadır.

VİZYONUMUZ

Yenilikçi ve kaliteyi esas alan anlayışımızla tüketicilere en kaliteli ürünleri sunarak müşteri memnuniyetini en üst düzeyde sağlamak ve Türkiyenin sayılı et ürünleri arasına girmektir.

MİSYONUMUZ

İnsan sağlığına gerekli önemi vererek hijyenik koşullarda güvenli ve kaliteli gıda üreterek müşterilerimize kaliteli ve eksiksiz hizmet sunmaktır.

KALİTE POLİTİKAMIZ

Koşulsuz müşteri memnuniyeti kalitede de hizmette sürekliliği hedef alarak müşteri taleplerini zamanında ve doğru olarak karşılamak kaliteli hammade kullanmak ve sektörümüzün gereği sağlıklı hijyenik koşullarda üretim yapmak ve bunu sağlamak için çalışanlarımızı hijyen konusunda sürekli eğiterek tüketici ve çevre sağlığını ön planda tutmaktır.

Fatih ERKEN
Yönetim Kurulu Baskanı